Andrzej Sapkowski- najbardziej znany polski pisarz fantasy

Chociaż osobie, która realnie nie ma żadnych doświadczeń z tym gatunkiem, fatnasy może wydawać się nudne i bardzo nieciekawe, jest to gatunek literacki, który interesuje bardzo dużą grupę osób. Chociaż najczęściej kojarzy się go z nastolatkami, bardzo dużo dorosłych także czyta książki z tego gatunku. Oczywiście wybór lektur różni się znacząco. Klasyczne fantasy raczej jest adresowane właśnie dla nastolatków (wyjątkiem są klasyki jak np. dzieła profesora J.R.R. Tolkiena). Opowiadają one o przygodach rycerzach w lśniących zbrojach, potężnych smokach i  szlachetnych krasnoludach. Powieści adresowane do starszej publiki zazwyczaj są po prostu zwyczajnymi książkami (thrillerami najcześciej), tyle że w niespotkanym świecie. Polacy mogą się poszczycić własnymi autorami publikującymi na wysokim poziomie w tej dziedzinie. Najbardziej znanym (w skali światowej) jest oczywiście Andrzej Sapkowski

Twórca znanej historii

Andrzej Sapkowski w swoim żuci napisał wiele rzeczy (zarówno książek jak i opowiadań). Najbardziej znany jest jednak z serii książek o wiedźminie Geralcie z Rivii. Historia zmutowanego zabójcy potworów od razu kupiła serca Polaków. Zaczynała się jako zbiór opowiadań, w końcu rozrosła się do miary prawdziwej sagi. Na podstawie książek powstał film i serial, a finalnie trzy części gier. To właśnie gry sprawiły, że cały świat zaczął czytać książki Sapkowskiego. Chociaż powieści były tłumaczone wcześniej na inne języki, właśnie za sprawą gry Sapkowski stał się prawdziwą gwiazdą. Gra idealnie oddawała klimat książek, więc tym chętniej sięgano po nie w przypadkach zafascynowania światem gry. Sapkowski pisze o świecie bardzo niejednoznacznym. Takim, w którym o sprawiedliwość trzeba walczyć samodzielnie, gdzie bezprawie dzieje się na każdym kroku. Prawdziwie szlachetni są tam jedynie ludzie wykluczeni społecznie, często z powodu ciemnoty, fałszywej religijności czy rasizmu. Świat Sapkowskiego z powodzeniem może być odczytywany jako pewnego rodzaju manifest i oczywiście zaproszenie do rozmyślań nad sytuacją świata.

Autor nie jednego dzieła

Nie można jednak przy tym zapominać, że Andrzej Sapkowski jest też twórcą innych znakomitych książek. Chyba każdy słyszał kiedyś o Trylogii Husyckiej. Ta historyczna powieść została nagrana w postaci niesamowitego audiobooka, który idealnie oddaje jej klimat. Na uwagę zasługują także opowiadania publikowane niegdyś w czasopiśmie Fantastyka, z którego wywodzi się wielu znakomitych polskich pisarzy. Można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach nieznajomość twórczości Andrzeja Sapkowskiego może być powodem do wstydu. Zdecydowanie warto przeczytać chociaż jedno dzieło.

J.K. Rowling

Joanne Kathleen Rowling to jedna z najbardziej popularnych brytyjskich pisarek znanych na całym świecie. Urodziła się 31 lipca 1965 roku w Anglii. Dzięki książkom stała się jedną z najbogatszych osób w Wielkiej Brytanii. Obecnie pisanie jest traktowany jako jej główne źródło dochodów, a częściowy zysk przeznacza na cele charytatywne. Swoją przygodę z pisarstwem rozpoczęła oficjalnie w 1997 roku od wydanie książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Jednakże już wcześniej próbowała tworzyć własne dzieła, które niestety były odrzucane przez wydawnictwa literackie.

Pseudonim literacki

Prawdziwe imię autorki to obecnie Joanne Murray. Na pierwszych wydaniach jej pierwszej książki znajdowało się po prostu jej ówczesne imię i nazwisko – Joanne Rowling. W tamtych czasach książki pisane przez kobiety nie były pozytywnie traktowane więc wydawnictwo poradziło jej wymyślić jakiś pseudonim. Nie chcąc za bardzo odbiegać od swojego prawdziwego nazwiska połączyła inicjały imion – Joanne i Kathleen (imię babci) – z Rowling. W taki sposób powstał znany na całym świecie pseudonim – J. K. Rowling. Jednorazowo wystąpiła pod nazwiskiem Bard Beedle tworzą jeden z dodatków do Harrego Pottera.

Jednakże nie są to jej jedyne pseudonimy literackie. Po wielkim sukcesie serii o Harrym Potterze chciała aby jej następne książki nie były kupowane tylko ze względu na jej popularność, ale na jakość treści i samą fabułę. Takim sposobem zaczęła wydawać nową serię pod pseudonimem Robert Galbraith.

Historia publikowanych książek

J.K. Rowling nie miała łatwego początku. Dwóch swoich pierwszych utworów w ogóle nie opublikowało. Dopiero przy Harrym Potterze udało jej się znaleźć wydawnictwo – Bloomsbury – które zgodziło się wydać książkę. Wcześniej zwracała się z tą kwestią do innych wydawnictw literackich, ale każde z nich odrzucało ten pomysł twierdząc, że jest on bezsensowny i na pewno się nikomu nie spodoba (jak widać było wprost przeciwnie). Po tym czasie od 1997 roku w miarę regularnie publikowała nowe książki. Średnio co rok-dwa, na rynku ukazywała się jej nowa książka, chociaż większość należała do uniwersum Harrego Pottera. Do tej pory wydała 14 książek, 5 opowiadań, oraz była współautorką dwóch książek (które tak naprawdę były scenariuszami).

Wśród nich pojawiły się:

  • Seria Harry Potter:
    – Harry Potter i Kamień Filozoficzny
    – Harry Potter i Komnata Tajemnic
    – Harry Potter i Więzień Azkabanu
    – Harry Potter i Czara Ognia
    – Harry Potter i Zakon Feniksa
    – Harry Potter i Insygnia Śmierci
    – Quidditch przez wieki
    – Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć
    – Baśnie barda Beedle’a
    – Harry Potter i Przeklęte Dziecko (scenariusz)
    – Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (scenariusz)
    Wyłącznie w wersji angielskiej pojawiły się
    – Prequel serii Harry Potter
    – Short Stories from Hogwarts of Power, Politics and Pesky Poltergeists
    – Short Stories from Hogwarts of Heroism, Hardship and Dangerous Hobbies
    – Hogwarts: An Incomplete and Unreliable Guide
  • Trafny wybór
  • Seria Cormoran Strike
    – Wołanie kukułki
    – Jedwabnik
    – Żniwa zła

Znani polscy twórcy – Zygmunt Miłoszewski

Stworzenie dobrego kryminału, wymaga od nas umiejętnego planowania. Gęsta atmosfera, wyraziste postacie a także realne przedstawienie sytuacji, w pełni wpływają na ocenę czytelnika. Po książki tego typu sięgamy często. Ciekawi nas zagadka oraz jej rozwiązanie. Utożsamiamy się również z głównym bohaterem. Im jest bardziej rzeczywisty, tym celniej trafia do naszej świadomości. Stworzenie dobrego profilu postaci, okazuje się zatem kluczem do sprzedażowego sukcesu.

Ciężkie początki…

Każdy pisarz posiada tzw. ciężki start. Przebicie się przez rynek jest cięższe w wypadku tworzenia dość popularnych gatunków literackich. Zdobycie zaufania czytelników, to efekt wieloletniej pracy. Pierwsze utwory zostają docenione dopiero po latach. To paradoksalne, ale niekiedy trzecia czy też czwarta książka, gwarantuje dopiero sukces twórcy.

Zygmunt Miłoszewski należy do twórców bezkompromisowych. Opisy lokacji a także historia, przepełnione są polską rzeczywistością. Kultowa już postać prokuratora Szackiego, trafiła w samo sedno. Utożsamiamy się z Teodorem Szackim, cynicznym oraz wyrazistym charakterem.

Przedstawienie świata w takiej formie to tylko początek sukcesu. Należy także zadbać o całą otoczkę oraz sens sprawy głównej. Jeżeli stworzymy ciekawy świat, ale główny motyw nie zaintryguje, osiągniemy porażkę. Wie o tym także Miłoszewski, który w swoich dziełach (chociażby znany ,,Gniew”), stwarza odpowiedni charakter grozy.

Dla kogo?

Zygmunta Miłoszewskiego można polecić wszystkim fanom dobrego oraz rzetelnego pisarstwa kryminalnego oraz sensacyjnego. Jego dzieła przepełnione są realnością. Łatwo możemy sobie wyobrazić scenerię a także poszczególne postacie (ich umotywowanie oraz charakter). Co ciekawe, Zygmunt stworzył także inne utwory. Był to między innymi horror ,,Domofon” czy też baśń dla dzieci ,,Góry Żmijowe”. Uniwersalność twórcy może motywować jego popularność. Miłoszewski to także laureat Paszportu ,,Polityki” z roku 2014.

Książki może pisać każdy…

Zygmunt Miłoszewski zaczynał jako publicysta oraz felietonista. Posiada niezwykłe doświadczenie, które procentuje przy kolejnych jego powieściach. Duże grono zainteresowań, znacząco ułatwia stworzenie dobrej powieści. Wielu pisarzy wywodzi się z innych zawodów. Swoją wiedzę zdobywaną latami, przekazują z kolei w powieściach.

Kryminał to niewdzięczny gatunek literacki. Na rynku znajduje się bowiem wiele utworów, nieustannie walczących o atencję czytelników. Duża konkurencja to efekt popularności a także wielu pisarzy wybijających się na bazie kryminałów. To nadal oprócz pozycji sensacyjnych oraz science-fiction, książki po które sięgamy najczęściej.