J.K. Rowling

Joanne Kathleen Rowling to jedna z najbardziej popularnych brytyjskich pisarek znanych na całym świecie. Urodziła się 31 lipca 1965 roku w Anglii. Dzięki książkom stała się jedną z najbogatszych osób w Wielkiej Brytanii. Obecnie pisanie jest traktowany jako jej główne źródło dochodów, a częściowy zysk przeznacza na cele charytatywne. Swoją przygodę z pisarstwem rozpoczęła oficjalnie w 1997 roku od wydanie książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Jednakże już wcześniej próbowała tworzyć własne dzieła, które niestety były odrzucane przez wydawnictwa literackie.

Pseudonim literacki

Prawdziwe imię autorki to obecnie Joanne Murray. Na pierwszych wydaniach jej pierwszej książki znajdowało się po prostu jej ówczesne imię i nazwisko – Joanne Rowling. W tamtych czasach książki pisane przez kobiety nie były pozytywnie traktowane więc wydawnictwo poradziło jej wymyślić jakiś pseudonim. Nie chcąc za bardzo odbiegać od swojego prawdziwego nazwiska połączyła inicjały imion – Joanne i Kathleen (imię babci) – z Rowling. W taki sposób powstał znany na całym świecie pseudonim – J. K. Rowling. Jednorazowo wystąpiła pod nazwiskiem Bard Beedle tworzą jeden z dodatków do Harrego Pottera.

Jednakże nie są to jej jedyne pseudonimy literackie. Po wielkim sukcesie serii o Harrym Potterze chciała aby jej następne książki nie były kupowane tylko ze względu na jej popularność, ale na jakość treści i samą fabułę. Takim sposobem zaczęła wydawać nową serię pod pseudonimem Robert Galbraith.

Historia publikowanych książek

J.K. Rowling nie miała łatwego początku. Dwóch swoich pierwszych utworów w ogóle nie opublikowało. Dopiero przy Harrym Potterze udało jej się znaleźć wydawnictwo – Bloomsbury – które zgodziło się wydać książkę. Wcześniej zwracała się z tą kwestią do innych wydawnictw literackich, ale każde z nich odrzucało ten pomysł twierdząc, że jest on bezsensowny i na pewno się nikomu nie spodoba (jak widać było wprost przeciwnie). Po tym czasie od 1997 roku w miarę regularnie publikowała nowe książki. Średnio co rok-dwa, na rynku ukazywała się jej nowa książka, chociaż większość należała do uniwersum Harrego Pottera. Do tej pory wydała 14 książek, 5 opowiadań, oraz była współautorką dwóch książek (które tak naprawdę były scenariuszami).

Wśród nich pojawiły się:

 • Seria Harry Potter:
  – Harry Potter i Kamień Filozoficzny
  – Harry Potter i Komnata Tajemnic
  – Harry Potter i Więzień Azkabanu
  – Harry Potter i Czara Ognia
  – Harry Potter i Zakon Feniksa
  – Harry Potter i Insygnia Śmierci
  – Quidditch przez wieki
  – Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć
  – Baśnie barda Beedle’a
  – Harry Potter i Przeklęte Dziecko (scenariusz)
  – Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (scenariusz)
  Wyłącznie w wersji angielskiej pojawiły się
  – Prequel serii Harry Potter
  – Short Stories from Hogwarts of Power, Politics and Pesky Poltergeists
  – Short Stories from Hogwarts of Heroism, Hardship and Dangerous Hobbies
  – Hogwarts: An Incomplete and Unreliable Guide
 • Trafny wybór
 • Seria Cormoran Strike
  – Wołanie kukułki
  – Jedwabnik
  – Żniwa zła

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *